VİDEOLAR

Burun Polibi (Nazal Polipozis)

Burun içinde oluşan, burun tıkanıklığına yol açan dokulardır. Alerji ile yakın ilişkilidir. Burun mukozasının sarkması ile oluşur. Tedavisinde ilaçlar, spreyler kullanıyoruz. Kontrol altına alınamadığında veya sinüslerin havalanmasını bozduğunda cerrahi olarak polipleri temizleyip sinüsleri açıyoruz. Bu ameliyat endoskopik kamera sistemi ile tamamen burun delikleri içinden yapılmaktadır. .

Devamı »

Kulak kiri (!) (buşon)

Kulak kiri tabiri yanlıştır. Dış kulak yolundan koyu kıvamlı, sarı-kahverengi sıvı salgılanır. Bu sıvının akışı bozulursa dış kulak yolunda birikerek tıkanıklığa yol açar. En sık sebebi pamuklu çubuk kullanımıdır. Birikim olduğunda KBB uzmanı tarafından temizlenmesi gerekir. Su ile yıkama yapılmamalıdır. .

Devamı »

Kolesteatoma

Orta kulağa deri hücrelerinin geçişi ve çoğalması ile oluşan hastalıktır. Sık kulak enfeksiyonu geçirenlerde, kulak zarı delik olan kişilerde oluşabildiği gibi doğuştan orta kulakta bulunabilir. Alttaki videodaki gibi bazen muayene ile görülebilecek yerleşimde olabileceği gibi gözle görülmeden kulak içinde yıllarca büyüyebilir. Tanısında tamporal kemik tomografisi kullanıyoruz. Tedavisi cerrahidir. Kolesteatoma kitlesi tümüyle çıkarılıp eğer yapılabiliyorsa işitme restorasyonu yapılır. .

Devamı »

Kulakta Mantar Enfeksiyonu (Otomikoz)

Dış kulak yolunda mantar üremesi ile oluşur. Yoğun kaşıntı, ağrı ve tıkanıklık yapabilir. Temizliği iyi yapılmayan havuzlardan bulaşma riski vardır. Bir kulaktan diğerine bulaşabilir. KBB uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. İnatçı enfeksiyonlar olduğu için hastalık süresince bir kaç kez kontrol etmemiz gerekir. Tedavisinde kulak damlaları kullanıyoruz. .

Devamı »

Kulak Zarı Deliği (Perforasyon)

Orta kulak iltihabı sonucunda kulak zarında geçici veya kalıcı delikler oluşabilir. Ayrıca kulak zarına havalanma amacıyla ameliyatla uyguladığımız küçük tüpler zamanla yerinden çıkar ve dışarı atılır. Çok düşük oranda tüpün takıldığı yerde delik kalabilir. Kulak zarı, steril olan orta kulağı dış kulak yolundan ayıran bir bariyerdir. Bu bariyerin bozulması dış etkenlerin orta kulağa ulaşmasını sağlayarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesine ...

Devamı »

Orta Kulak İltihabı (Akut Otitis Media)

aom

Kulak zarı arkasında orta kulakta enfeksiyon oluşmasıdır. Şiddetli kulak ağrısı, kulakta tıkanıklık ile kendini belli eder. Kulağa hava götüren Östaki tüpünün yatay yerleşimi nedeniyle çocuklarda daha sık görülür. KBB uzmanı tarafından muayene edilip antibiyoterapi başlanması gerekir. Bazen çok şiddetli ağrıyı olduğunda hastayı rahatlatmak için kulak zarına kesi yaparak enfeksiyonun dışarı boşalmasını sağlarız. Hastalığın seyri sırasında kulak zarını delip iltihap dışarı ...

Devamı »

Gırtlak Kanseri

larinks ca

Alttaki videoda sigara kullanıcısı bir hastanın gırtlağındaki kanser görülüyor. Ekranda sağ üst taraftaki kitle erken evre gırtlak kanseri.  .

Devamı »

Reflü

Mideden asit kaçması sonucu gırtlak ve boğazda tahriş oluşur. Kuru öksürük, boğazda takılma hissi, ses kısıklığı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı gibi şikayetlere yol açar. Videoda reflü sonucu gırtlaktaki tahriş görülüyor. .

Devamı »
Tasarım: #drriza.com