ateş

Yüksek Ateş

Normal vücut sıcaklığı 36,5 derecedir. Bunun üzerindeki sıcaklıklar yüksek ateş olarak adlandırılır. Yüksek ateş bir hastalık değildir, vücutta oluşan bir alarm mekanizmasıdır. Neden yükseldiğinin doktor tarafından bulunması gerekir. En sık enfeksiyonlar nedeniyle ateş yüksekliği olur.

Ateş 38 derecenin üzerine çıkarılmamalıdır. Ateş düşürücü şurup verilip, çocuk fazla giydirilmemeli, ılık suya batırılmış bezlerle vücudu silinmelidir. Yine düşürülemezse ılık duş aldırılmalıdır. Ateş düşürüldükten sonra doktor tarafından muayene edilip gerekirse tedavi başlanmalıdır.

Antibiyotikler ateş düşürmek için kullanılmazlar. Sadece bakteriler tarafından oluşturulan enfeksiyonlarda kullanılırlar. Virüsler ile oluşturulan nezle, grip gibi hastalıklarda antibiyotik kullanmıyoruz. Aileler doktor önerisi olmdan kendileri antibiyotik başlamamalıdır. Doktor tarafından başlanan antibiyotik mutlaka tam doz kullanılmalıdır. HAstalık düzelmiş olsa bile kutunun veya şişenin hepsi bitirilmelidir. Yoksa sonraki enfeksiyonlarda antibiyotik direnci ile karşılaşabiliriz. Antibiyotik başlanmasından hemen sonra ateş düşmez. Etkisi 2-3 günde ortaya çıkar. O yüzden 2-3 gün daha çocuğun ateşine dikkat edilmelidir. Antibiyotik başlangıcından 3 gün sonra ateş düşmemişse tekrar doktora başvurulmalıdır.

 

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ.

Bir Cevap Yazın

Tasarım: #drriza.com