Duyurular

İşitme Azlığı

İşitme düzeylerini odyometri cihazları ile yapılan işitme testleri ile tespit etmekteyiz. Günümüzde çeşitli cihazlarla yeni doğan bebekten başlayarak her yaşta insanın işitme düzeyini tespit etmek mümkündür.

Ses dış kulak yolu ve kulak zarını geçerek orta kulağa gelir. Burada bulunan 3 kemikçik tarafından iç kulağa iletilir. İç kulakta işitme sinirine ulaşıp beyne kadar iletilir. İç kulağa kadar sesin ulaşmasına engel olan nedenleri iletim tipi işitme kaybı, işitme siniri ve beyinle ilgili nedenleri sinirsel tip işitme kaybı olarak isimlendiriyoruz.

Doğuştan işitme kaybı olan bebekleri tespit etmek amacıyla ülkemizde tüm yeni doğan bebeklere işitme taraması yapılmaktadır. Bu tarama sonucunda işitme kayıplı bebekler tespit edilip işitme cihazları ve koklearimplant(biyonik kulak) ile işitmeleri sağlanmaktadır. Hastanelerde ücretsiz yapılan bu testi yeni bebeği olan tüm ebeveynler yaptırmalıdır.

Yüksek sesle televizyon izleyen, yaşı geldiği halde konuşamayan, konuşma bozukluğu olan ve okul başarısı düşük olan çocuklarda işitme azlığından şüphelenilmelidir.

Erişkin yaşlarda insanlar işitme kaybını telefonla konuşurken veya televizyon izlerken fark ederler.

İşitme azlığı şüphesi olanlar KBB hekimine başvurmalı ve gerekli muayeneden sonra doktorun uygun göreceği zamanda işitme testlerini yaptırmalıdırlar.

Aniden tek kulakta veya iki kulakta işitme azlığı gelişenler mutlaka acilen KBB hekimine başvurmalıdır. Ani işitme kaybı adı verilen bu durumda erken tedavi başlanmalıdır.

İşitme kaybının tipine göre ilaç tedavisi, ameliyat veya işitme cihazları ile tedavi sağlanmaktadır.

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ.

Check Also

Çocuklarda Burun Kıkırdak Ameliyatı Yapılır mı?

“Septoplasti” dediğimiz burun kıkırdak eğriliği ameliyatı çocukluk çağında yapılır mı? Eskiden bu soru sorulduğunda “kesinlikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim