Duyurular

Gırtlak Kanseri

Ses telleri ve çevre yapılarından kaynaklanan kötü huylu kitlelerdir. Uzun süre sigara içimi ve alkol ile ilişkilidir. İlk belirtisi genellikle düzelmeyen ses kısıklığıdır. Bu dönemde tanı koyulup tedavi edilmezse kitlenin hava yolunu tıkaması ile nefes darlığı şikayeti başlar. Hatta hava yolunun tam olarak kapanması sonucu nefes borusuna boyundan acil olarak girerek hastanın hava almasını sağlamak zorunda kalabiliriz.

Her türlü uzun süren ses kısıklığının araştırılması gerekmektedir. Özellikle sigara ve alkol tüketen kişiler ses kısıklığı yaşadıklarında veya boyunda şişlik farkettklerinde hemen bir KBB hekimine baş vurmalıdırlar.

Gırtlak kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle erken dönemde ağız içinden girerek hastalığı temizlemek mümkündür. İleri dönemde ise gırtlağın bir kısmını veya tümünü alacağımız ameliyatlar gerekir. Hastalığın evresine göre bu tedavilerin yanı sıra ışın tedavisi (Radyoterapi) ve ilaç tedavisi (Kemoterapi) önerilebilir.

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ.

Check Also

Çocuklarda Burun Kıkırdak Ameliyatı Yapılır mı?

“Septoplasti” dediğimiz burun kıkırdak eğriliği ameliyatı çocukluk çağında yapılır mı? Eskiden bu soru sorulduğunda “kesinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim