Duyurular

Çocuğumun Geniz Eti Var mı?

Çocuğumun geniz eti var mı? sorusunun cevabı çok basit; evet, çocuğunuzun geniz eti var.
Tıpkı gözü, eli, midesi olduğu gibi geniz eti ve bademciği de var. Bu dokular görevleri olan yapılardır. Her çocukta bulunurlar ve bulunmaları anormal bir durum değildir. Geniz eti ve bademciğin büyümesi de olağandır. Büyüyen ancak bir şikayete yol açmayan geniz eti ve bademciğin alınması söz konusu değildir.

Vücudumuzdaki her organ ve doku gibi geniz eti ve bademciklerde hastalanabilir. Bu hastalıkları sırasında bazı şikayetlere yol açarlar. Kısa süreli soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bu dokular büyürler ve horlama, uykuda nefes durması gibi şikayetlere yol açarlar. Bu gibi durumlarda altta yatan enfeksiyonun tedavisi genelde tüm sorunların çözülmesini sağlar.

Hasta olmadığı zamanlarda gece uyurken nefes kesilmesi ile beraber horlama olan çocuklarda geniz eti ve bademcik dokularının büyük olup olmadığına bakılır. Ayrıca sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirildiğinde, sık kulak enfeksiyonu geçirildiğinde yine bu dokular muayene edilir. Bu gibi durumlarda ameliyatla bu dokuların biri veya her ikisi çıkarılabilir.

Sonuç olarak kısa süreli şikayetlerde endişe etmeyiniz. Bir kaç ay süre ile ağzı açık uyuma, horlama yaşayan çocuklar bundan hiç bir zarar görmezler.

Geniz eti ve bademciğin büyük olması alınmasını gerektirmez. Her zaman çocuğun şikayetleri ön plandadır. Doktor muayenesine gelmeden önce uykusunu iyi takip edin hatta cep telefonunuz ile kamera kaydı yapın, son kullandığı ilaçların listesini yapın (bulamazsanız eczaneniz yardımcı olabilir), daha önce yapılmış tetkikleri yanınıza alın.

Unutmayın; her çocuk hastalık geçirecektir, bir süre burun tıkanıklığı yaşayacaktır, ateşlenecektir, belki gece kulağı ağrıyacaktır. Önemli olan bu durumların kontrol altında olmasıdır.

Sağlıklı günler dilerim…

Check Also

Sinüzitim var (mı?)

Kafatası kemiği içinde sinüs dediğimiz boşluklar vardır. Normalde hava dolu olan bu boşluklar sesimize tınısını …

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim