Duyurular

Annee kulağım ağrıyor!

Gece yarısı bu sesle uyandığınızda ne yapacaksınız?

Kulak ağrısı genelde gece olur. En sık kulak ağrısı sebebi orta kulak enfeksiyonudur (Akut otitis media). Bu enfeksiyonların tamamına yakını burun tıkanıklığı ile beraber veya sonrasında gelişir. Yani nezle, grip, soğuk algınlığı enfeksiyonu sırasında veya hemen sonrasında.

Geniz ile orta kulak arasında orta kulağa hava geçişini sağlayan bir hava kanalı (östaki tüpü) bulunur. Bu kanal enfeksiyon sırasında tıkanırsa kulak hava alamaz veya bu kanal boyunda mikroplar orta kulağa geçer ve orta kulak enfeksiyonuna yol açar. Gece yatar pozisyonda burun daha çok tıkanacağı için kulak ağrısı genelde gece başlar.

Kulağı ağrıyan çocuğunuz için hemen endişelenip acile gitmeyin. Evdeki ağrı kesici şuruplardan kullanın. Örneğin parol, calpol gibi şurupları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dolven ve muadili şuruplar aç karnına mideye dokunabilir mutlaka tok karnına kullanın. Burnuna otrivine, iliadin gibi burun açıcı sprey sıkın. Sonra ilaçların etki göstermesi için bekleyin. İçinde lokal anestezik madde bulunan otipax ve benzeri kulak damlalarını da damlatabilirsiniz.

Ağrı kesilince çocuğu uyutup gündüz şartlarında KBB hekimine götürün. Gece acile gittiğinizde ağrıyı kesmek için yine aynı tedaviyi alacaksınız. Enfeksiyon için antibiyotik gerekirse ertesi gün başlanmasında hiç bir sakınca yoktur.

Sağlıklı ve ağrısız günler dilerim…

Check Also

Sinüzitim var (mı?)

Kafatası kemiği içinde sinüs dediğimiz boşluklar vardır. Normalde hava dolu olan bu boşluklar sesimize tınısını …

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim