Duyurular

Kulak Akıntısı

Dış kulak yolu (DKY) yaklaşık 2,5-3 cm’lik cilt ile kaplı dolambaçlı bir tüp şeklindedir ve kulak zarı ile sonlanmaktadır. DKY cildinde bulunan salgı bezleri DKY’nun temiz tutulması için sarı-kahverengi renkli, koyu kıvamlı bir sıvı salgılarlar. Bu sıvı ciltteki mikroskobik ölçüde küçük tüycükler tarafından kulak dışına doğru itilir. Bu akıntı normaldir. Sadece dışarı çıkan kısım temiz mendille dilinip temizlenmelidir. Kulak içine herhangi bir cisim (kulak çubuğu, kibrit, tığ vb) sokulmamalıdır. Kulak içine sokulacak cisimler küçük tüycüklere hasar vererek bu sıvının akışını bozar ve birikerek DKY’nu tıkar.

Normal akıntının haricinde kulaktan su kıvamında akıntılar olabilmektedir. Bu akıntılar sarı renkli ve kötü kokulu olabilir. Bu durumlar DKY iltihabı ve kronik orta kulak iltihaplarında görülmektedir. Bu gibi akıntı görüldüğünde mutlaka KBB hekimine muayene olunmalıdır. DKY pamuk gibi şeylerle tıkanmamalı sadece dışarı akan sıvı silinmelidir.

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ.

Check Also

Çocuklarda Burun Kıkırdak Ameliyatı Yapılır mı?

“Septoplasti” dediğimiz burun kıkırdak eğriliği ameliyatı çocukluk çağında yapılır mı? Eskiden bu soru sorulduğunda “kesinlikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim