Duyurular

Septoplasti Ameliyatı Sonrası Öneriler

Bu ameliyattan sonra burnunuzun içinde şekildeki gibi bir yumuşak bir silikon bulunmaktadır. İçindeki hava kanalından nefes almanız mümkündür. Bu silikon sayesinde burun içindeki şişlikler daha az olacaktır ve kıkırdağa verilen yeni şeklin sabitlenmesi mümkün olacaktır. Dikişle sabitlendiği için kendi kendine çıkmasından endişe etmeyiniz.

silikon splint
Resim: Burun içindeki silikon splint ve ortasındaki hava kanalı.

Hava kanalını temiz tutmak rahat nefes almak açısından önemlidir. Taburcu olduktan sonra günde 4-5 kez burnunuza steril deniz suyu spreyler sıkarak içinize çekin. Hava kanalı içinden geçen su sayesinde temiz kalıp nefes almanızı kolaylaştıracaktır. Silikonlar burundan alınana kadar bu yıkamayı yapmak önemlidir.

Burun içine büyük tamponlar konulmadığı için ameliyat sonrası 24 saat boyunda burun deliklerinden açık kırmızı renkli sızıntı gelecektir. Daha sonraki günlerde bu akıntı çok azalacaktır. Akıntıdan rahatsız olmamanız için ameliyat sonrası burun ucuna bu akıntıyı toplayacak steril gaz yapıştırılmıştır. Nefes almanıza engel olmadan sadece akıntıyı toplar. Eve gittiğinizde bunu çıkarabilirsiniz. Ertesi gün akıntı çok az olacağı için bu önleme gerek olmayacaktır.

Ameliyat sonrası size antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar reçete edilmiştir. Bu ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar ilaçla kontrol altına alınabilmektedir. Elinizdeki antibiyotik hapların tamamını bitirmeniz gerekmektedir.

Silikonun çıkarılması sonrasında burnunuza deniz suyunun peşinden kullanılmak üzere nemlendirici krem veya damla kullanmanız gerekecektir. Önce yıkama yapıp peşinden fındık kadar kremi burun ucuna sürüp, diğer burun deliğini tıkayıp içeri doğru nefesinizi çekin. Aynı işlemi diğer burun deliğine de uygulayın. Kremleme işlemini günde 3-4 kez yapmanız iyileşmeyi hızlandıracaktır. Toplam 2-3 hafta kadar bu uygulamaların yapılması gerekmektedir. Burun içinde kabuklanmalar olması normaldir. Silikon çıkarıldıktan sonraki bir haftalık süreden sonra burnunuzu sümkürerek temizlemeniz mümkündür. Yine 1 hafta sonra burun içine çeşme suyu çekmenizde sakınca yoktur.

Buruna uygulanacak tüm spreyler burun kanatlarına doğru püskürtülmelidir. Bunun kolay yolu sol tarafa sağ elle, sağ tarafa sol elle püskürtme yapılmasıdır. Burun orta hattındaki kıkırdağa doğru uygulama yapılmamalıdır.

spreydogru
DOĞRU

yanlış sprey
YANLIŞ

Hastaneden taburcu olurken yürümenizde sakınca yoktur ancak anestezik ilaçlar kullanıldığı için 24 saat boyunda araç kullanmak gibi dikkat gerektirecek işlerden sakınmanız gerekmektedir. Hafif baş dönmesi, bulantı, kusma olabilir. İkinci günden itibaren duş almanızda, günlük işlerinizi yapmanızda, kirli-tozlu ortamlar haricinde işyerinizde bulunmanızda sakınca yoktur. Burnunuzun dış kısmında herhangi bir değişiklik ve iz olmadığı için dikkat çekmeyecektir.

Burun içinin tamamen iyileşmesi toplamda 1 ay kadar sürecektir. Bu süre içinde nefes alabileceğiniz için bu iyileşme sürecini rahat geçireceksiniz. Horlama ve gece ağız solunumundaki düzelmeleri değerlendirmek için 3 ay beklemek gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında nadir görülebilecek durumlar; kanama, şiddetli ağrı, yara yerinde açılma, burun içinin kabuklanma ile nefes alamayacak kadar tıkanması. Bu gibi durumlarda lütfen bana ulaşınız.
Geçmiş olsun dileklerimle…

Op. Dr. Uğur DEMİRCİ
.

Check Also

Çocuklarda Burun Kıkırdak Ameliyatı Yapılır mı?

“Septoplasti” dediğimiz burun kıkırdak eğriliği ameliyatı çocukluk çağında yapılır mı? Eskiden bu soru sorulduğunda “kesinlikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim