Duyurular

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak temizlenmesi gereken bir organ değildir. Kulak temizliği adına yapılacak en güzel şey kulağa hiç müdahale etmemektir.

Kulak kiri diye tabir edilen buşon dış kulak yolu cildinin salgısıdır. Bu salgı koyu kıvamlıdır ve dış kulak yolunu enfeksiyonlardan korur.

Buşon dış kulak yolunun girişinden itibare 1 cm lik alanda salgılanır. Burası kulak zarında uzak bir bölgedir. Dolayısıyla salgılanan sıvı kulak zarına normalde temas etmez. Cilt hücreleri bu svıyı sürekli kulak dışına doğru süpürür. Dış yolunu kaplayan bu sıvı enfeksiyonlardan korur, dış kulak yolunu temiz tutar, içeri girebilecek tozları tutar.

Yaygın olarak yapılan hata su sıvının temizleme adı altında pamuklu çubuklarla yok edilmeye çalışılmasıdır.

Pamuklu çubuklar buşonu kulak zarına doğru iter. Zamanla birikir, sertleşir ve işitme azlığı, ağrı, tıkanıklık, kaşıntı gibi şikayetlere neden olur. Ayrıca pamuklu çubuk dış kulak yolu hücrelerini bozarak bu koruyucu salgıyı süpürme yeteneğini kalıcı olarak kaybetmesine neden olur.

Buşon biriktiği ve dış kulak yolunu tıkadığı zaman KBB Uzmanı tarafından aspiratör denilen içine hava çeken cihazlarla temizlenmelidir. Maalesef “kulak yıkama” denilen bir yöntemle kulağa enjektörle su basılarak temizlenmeye çalışılmaktadır. Hatta bunu yapan KBB Uzmanları bile vardır. Bu işlem sonucu kulak zarı delinebilir, dış kulak yolu enfeksiyonları oluşabilir, şiddetli ağrı olabilir.

kulak temizleme
Kulak Yıkama İşlemi

Son zamanlarda insanların bu kulak temizleme çılgınlığını fark eden bazı dolandırıcılar “kulak temizleme cihazları” satmaya başladılar. Bunlarda uzak durun yoksa kulaklarınızın sağlığını bozarsınız.

Doğuştan itibaren kulağını hiç kurcalamamış birisi sağlıklı dış kulak yoluna sahip olur. Salgılanan buşon rahatça kulak dışına atılır. Dış kulak yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski düşer.

Sonuç olarak kulak tertemiz bir organdır. Pamuklu çubukları sokarak bu organımıza zarar vermeyelim. Hele bu kötülüğü çocuklarımıza kesinlikle yapmayalım.
.

Check Also

Çocuklarda Burun Kıkırdak Ameliyatı Yapılır mı?

“Septoplasti” dediğimiz burun kıkırdak eğriliği ameliyatı çocukluk çağında yapılır mı? Eskiden bu soru sorulduğunda “kesinlikle …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
× WhatsApp İletişim